مرد بازنده کاملا ایرانی است

تهران- ایرنا- کارگردان فیلم سینمایی «مرد بازنده» درباره این فیلم گفت: مرد بازنده کاملا ایرانی است و براساس محتوای فهم ایرانیان ساخته شده است.


به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدحسین مهدویان کارگردان مرد بازنده، امیر بنان و کامران حجازی تهیه‌کنندگان این فیلم، جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، شبنم قربانی، مهدی زمین‌پرداز، آناهیتا درگاهی، بابک کریمی، مجید نوروزی، سجاد بابایی (بازیگر)، سجاد پهلوان‌زاده (تدوینگر)، هادی بهروز (مدیر فیلم‌برداری) و بابک کریمی طاری (طراح صحنه) از جمله عوامل فیلم مرد بازنده بودند که در این نشست حضور داشتند.


در ابتدا مهدویان درخصوص اینکه شخصیت‌های مرد بازنده ما به ازای در جامعه‌ دارند یا خیر، گفت: من این را قبول ندارم که اغلب قهرمانان معترض افراطی هستند. ما براساس شخصیت‌های واقعی فیلم نساخته‌ایم و همگی آدم‌های داستان هستند و حتما از محیط اطراف الهام می‌گیریم.


وی ادامه داد: این فیلم کاملا ایرانی است و براساس محتوای فهم ایرانی ساخته شده است. 


این کارگردان در خصوص موضوع فساد در سیستم اداری، بیان کرد: فیلم جهان محدودی دارد و قرار نیست توضیح بیشتری از وقایع داستان بدهیم. اینکه شخصیت رسول در ذهن شما چه چیزی شکل گرفته است براساس تصویرسازی ذهن‌تان است.


مهدویان اضافه کرد: اینکه بخواهیم قسمت دومی بسازیم را متصور نیستم. 


کارگردان مرد بازنده با اشاره به چرایی انتخاب جواد عزتی، افزود: انتخاب جواد عزتی به این علت بود که او یک ستاره تکرارنشدنی است که هرکسی دوست دارد در فیلمش بازی کند و از اجرای هر نقشی برمی‌آید. علاوه بر این با حضور او به ما خوش می‌گذرد و نقشش را خوب بازی می‌کند.


وی درباره بودجه ساخت فیلم نیز عنوان کرد: همه تلاشم را می‌کنم تا کارم آسیب نبیند و همه گروه تلاش می‌کنند تا چند پروژه هم زمان جلو برود و هر پروژه‌ای که سر برسد گروهی بر سر کار هستند. پیشنهادات بسیار زیادی در فیلمسازی به من می‌شود که نمی‌توانم روی آن کار کنم و وقتش را ندارم و من اگر وقت داشته باشم بیشتر از این فیلم می‌سازم اما در توانم نیست.


مهدویان درباره تداعی سریال «زخم کاری» در این اثر بیان کرد: پتانسیل آن را داریم که تغییرات لازم را ایجاد کنیم.  آزادی‌ور و عزتی شخصیت‌های متفاوتی در این فیلم دارند و این حتی در صحنه‌های رو در رو نیز قابل رویت است.


کارگردان مرد بازنده در پاسخ به این سوال که آیا فیلم با جامعه مطابقت دارد یا خیر، گفت: این سوال را باید مخاطب پاسخ بدهد و با فیلم ارتباط برقرار کند. اینکه چقدر با شرایط جامعه همگون است را به تماشاچی واگذار می‌کنم. از نویسندگان فیلم سپاسگزارم چون چند بار فیلمنامه را با تغییرات مواجه کرده‌ایم.
او درخصوص مونتاژ فیلم، گفت: خلاقانه‌ترین مونتاژ را در هفت فیلم گذشته داشتم.


مهدویان درباره شکل‌گیری داستان فیلم، بیان کرد: فضای فیلم‌هایی مانند «ایستاده در غبار» را دوست داشتم و همیشه در این سال‌ها این علاقه‌مندی در ما وجود داشت و بعد از «درخت گردو» به پروژه‌های مختلفی فکر کردیم و ایده حسین امینی به «مرد بازنده» تبدیل شد تا به قهرمانی بپردازیم که گرفتار پرونده‌ای می‌شود.


وی  ادامه داد: تصمیم بر این بود که بعد از «درخت گردو» این فیلم را بسازیم اما کشور درگیر کرونا شد اما فرصت مناسبی بود تا روی فیلمنامه «مرد بازنده» بیشتر کار کنیم. می‌خواستیم در سال ۱۳۹۹ فیلم را کار کنیم اما در نهایت درگیر سریال «زخم کاری» شدیم و هر از گاهی فیلمنامه «مرد بازنده» را تکمیل می‌کردیم. در میانه راه هم حجازی به تیم اضافه شد و فیلم را ساختیم.


در ادامه جواد عزتی بازیگر فیلم درباره نقش خود، بیان کرد: امیدوارم هر فیلمی بازی می‌کنم نقش درستی داشته باشم.


بازیگر سریال زخم کاری با بیان اینکه هر نقشی برای خودش چالش دارد، عنوان کرد: اینکه کاراکتری در سن و سال خودش بازی نکند نقش را سخت‌تر می‌کند و طبیعتا از این منظر نقش سختی بود. از نظر شخصیت پردازی، مهدویان این فیلم را دو سالی در ذهنش پروراند و وقتی این نقش به من پیشنهاد شد، غافلگیر شدم؛ چون بارها درباره این فیلمنامه با او حرف زده بودم بدون اینکه به او بگویم از این نقش خوشم می‌آید. 


وی اضافه کرد: استانداردها به خوبی رعایت شد و کاراکتر به قدری پخته شده بود که نصف راه را رفته بودیم. باعث خوشحالی بود که با شخصیت فیلم آشنا بودم. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های مهدویان بود.


آناهیتا درگاهی بازیگر فیلم هم درباره کوتاهی نقش خود در این فیلم، بیان کرد: نقش بار خوبی داشت و تا انتهای فیلم هرکس فکر می‌کرد شاید کاراکتر من قاتل باشد و این رمزآلود بودن نقش را می‌پسندم و از کار خوشحالم.


درگاهی، با ابراز خوشحالی از ایفای نقش در این فیلم، گفت: خوشحالم که با مهدویان همکاری کرده‌ام و این همکاری برایم تجربه شیرینی بود و بازی کردن در کنار عزتی خوب بود، او پارتنر عالی است و سکانس پارکینگ را بسیار می‌پسندم و برایم جذابیت داشت.


رعنا آزادی‌ور هم ضمن بیان اینکه حضور در این فیلم، برای من تجربه شیرینی بود، بیان کرد: از کار در کنار مهدویان لذت می‌برم.


مجید نوروزی دیگر بازیگر اثر هم توضیح داد: من از «ایستاده در غبار» سینمای مهدویان را شناختم و همیشه دوست داشتم با مهدویان کار کنم. امیدوارم خروجی کار برای عوامل و تماشاگران مثبت باشد.


کامران حجازی تهیه‌کننده دیگر این اثر هم عنوان کرد: من فکر می‌کنم پنج یا شش پروژه با این تیم کار کرده‌ایم که منتهی به همکاری ما در فیلم «مرد بازنده» شد.


تهیه کننده این فیلم عنوان کرد: فرصت خوبی است تا از همه کسانی که جلو و پشت دوربین زحمت کشیده‌اند تشکر کنم. پایان‌بندی این کار تا ۵۰ روز طول کشید و این حاصل یک انسجام بود تا فیلم به جشنواره فیلم فجر برسد.


هادی بهروز، مدیر فیلمبرداری فیلم، افزود: امیدوارم از فیلم بازخوردهای خوبی بگیریم و مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.


بابک کریمی طاری، طراح صحنه اثر، با بیان اینکه ۶۰ درصد لوکیشن‌ها ساخته‌ شده، گفت: به غیر از لوکیشن‌های داخلی و خارجی سایر لوکیشن‌ها فضاسازی شدند. این اثر تجربه اول من با مهدویان بود که از این بابت راضی هستم.


سجاد پهلوان‌زاده تدوینگر هم از کار با مهدویان توضیح داد: در طول فیلمبرداری مدام با مهدویان در تماس بودیم اما او خودش تدوینگر درجه یکی است و تدوین فیلم هم مدیون مهدویان است. «ماجرای نیمروز» و «ایستاده در غبار» دو فیلمی هستند که بی‌نهایت دوستشان دارم. جواد عزتی در این فیلم بی‌نظیر بازی کرده است.


بابک کریمی هم عنوان کرد: این کار تجربه خوبی برای من بود و همکاری با مهدویان برای من شیرین بود. او تسلط بالایی روی حس تصویر دارد. دوست داشتم با عزتی همکاری داشته باشم. ۹ سال پیش در تئاتری حضور داشتم و می‌خواستم بدانم بازیگر اصلی تئاتر کجا هست که بعد با جواد عزتی آشنا شدم. گریم عزتی روزانه پنج ساعت طول می‌کشید. بازیگری تنها ردکارپت و دوربین نیست و این سختی‌ها را هم باید دید.


مهدی زمین پرداز هم ادامه داد: دوست داشتم در تیم مهدویان باشد. کار کردن با مهدویان برای من لذت‌بخش بود و حتی با نقش‌های کوتاه هم اشخاص دیده می‌شوند. از او بابت اعتمادش سپاسگزارم.


در پایان شبنم قربانی دیگر بازیگر فیلم، افزود: من هم در مورد کار کردن با مهدویان باید بگویم که کار با او شانس بزرگی بود. او کارگردانی است که کارش را بلد است و از من بازی گرفت خیلی وقت بود کسی به درستی از من بازی نگرفته بود.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *